Haberler

Anasayfa / Haberler
Pcr Testi (Coronavirüs) Nedir?

Pcr Testi (Coronavirüs) Nedir?

Günümüzde toplumun aklında bulunan ana endişelerden bir tanesi özellikle uzun bir süre boyunca COVID-19 önlemleri alınmasına rağmen, hastalığın hala yayılmasıdır. Bu yaygın hastalık durumunda enfekte kişilerle temas kuran veya hastalığın belirtilerini gösteren kişiler sağlık kuruluşlarında hastalığa yönelik tetkikler yaptırarak hasta olup olmadıklarını öğrenebilmektedir. Bunun için bir kaç adet farklı COVİD-19 testi bulunmaktadır. COVID-19 testleri, bireylerin COVID-19 hastalığına yol açan virüs olan SARS-CoV-2 ile anlık olarak veya geçmişte enfekte olup olmadığını belirlemek için yapılır. Bu sayede hasta bireylerin saptanması ve geçici bir süre için çeşitli önlemler alınarak hastalığı yaymalarına engel olmalarına yardımcı olunması mümkün olur.
 
PCR Testi Nedir?
Aynı zamanda moleküler test olarak da bilinen PCR testi, polimeraz zincir reaksiyonu ya da kısaca PCR adı verilen bir laboratuvar tekniği kullanarak alınan örneklerde virüsün genetik materyalinin bulunup bulunmadığını tespit eder. Bu saptanmaya çalışılan genetik materyal virüsün RNA parçalardır. Diğer testlerin aksine vücudun normalde ürettiği antikorları değil de, virüsün doğrudan varlığını saptamaya yönelik bir testtir. Bu sebeple alınan örnekte virüsün varlığının bulunması gereklidir. Antikorlar ise, dolaşımda daha yaygın olarak bulunduğu için daha kolay saptanabilmektedir.
 
PCR testleri genetik seviyede tanımlama sağlayabildiği için koronavirüsün teşhisinin yanı sıra uzun süredir adli tıp, babalık testleri, DNA analizi, HIV ve Hepatit B gibi pek çok virüs, bakteri ve parazit teşhisi, genetik hastalıkların teşhisi, kanser saptanması, ve prenetal tanı yapılması için kullanılmaktadır.
 
PCR testi günümüzde Dünya Sağlık Örgütü tarafından mevcut koronavirüs enfeksiyonunun teşhisi önerilen testlerdir. Bu testler, sertifikalı laboratuvarlarda yüksek eğitimli personel tarafından yapıldığında doğruluk oranı çok yüksektir.
 

10.08.2021

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...

WhatsApp chat